Warsztaty: Terapia Jogą

    To już druga część warsztatów z terapii jogą, tym razem połączona z rozgrzewającą Vinyasą, lekką sekwencją dziecka oraz medytacją- wszystko po to, by przygotować ciało i umysł na odkrywanie naszych ograniczeń natury psychicznej i fizycznej.  Refleksja nad tym co dzieje się z naszym ciałem każdego dnia, jak się z nim obchodzimy i czego oczekujemy w zamian. Jak zacząć praktykę jogi w bezpieczny sposób, jak podejść do swojego ciała, w sposób, by mogło skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw jakie niesie ze sobą joga. Tam, gdzie nie ma wysiłku, nie będzie korzyści, ale w jodze bólu być nie powinno. Gdy wysiłek jest odpowiednio wdrożony i wykonany wtedy przyniesie korzyści nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu. Wystarczy, że jest dyscyplina i zaangażowanie oraz oczywiście regularność.

    Ashtanga słusznie kojarzy się z intensywną formą jogi, niesłusznie zaś z aktywnością powodującą kontuzje. Ta wymagająca praktyka polega na skupieniu umysłu i zrozumieniu ustawień ciała,  które wykonane ze spokojnym umysłem i właściwym oddechem wzmocnią cyrkulację sił witalnych oraz oczyszczą system nerwowy. Umysł stanie się jasny, przejrzysty, spostrzegawczy. Poprzez właściwą praktykę jesteśmy zdolni włączyć system naprawczy, uzdrawiający nasze ciało, ducha i umysł.

Joga Warszawa Powsin
Joga kręgosłupa Warszawa Wilanów
Joga Warszawa Powsin

Zapraszam Was na warsztat, na którym przekażę techniki systemu Ashtanga jogi.  Pozwolą Wam one poznać  terapeutyczne działanie jogi oparte na naturalnych, holistycznych ustawieniach ciała, właściwym oddechu i skupieniu umysłu. Ta forma fizycznej praktyki stanie się przewodnikiem dla tych z Was, którzy chcą głębiej i lepiej zrozumieć praktykę Ashtanga jogi oraz swoje własne ciało i jego ograniczenia.  11 maja o 18.00 podzielę się z Wami moim doświadczeniem i wiedzą. Będziecie mogli zgłębić starożytną metodę jogi, przetłumaczoną na język naszych współczesnych ciał. Zrozumieć ich dolegliwości spowodowane stylem życia i ograniczenia wynikające nierzadko z norm kulturowych w jakich dorastamy. Dziś nasze bóle oddajemy w ręce lekarzom specjalizującym się w określonych „kawałkach” naszego ciała. W wielu przypadkach pomagają nam, ale często, gdy pomagają na kolano, szkodą na żołądek. Dzięki jodze jesteśmy w stanie wejść w głąb siebie i w samouzdrawiający proces, by pomóc samym sobie.

 

Moi nauczyciele Manju Jois oraz John Scott dali mi narzędzia, dzięki którym nauczyłam się pomagać moim uczniom w sposób całkowicie bezpieczny. Holistyczna i naturalna metoda opracowana przez ojca Manju, Pattabhi’ego  Jois’a oraz powolna i delikatna praktyka bazująca na obserwacji naturalnych i pierwszych ruchów dzieci ( autorska sekwencja Johna Scotta) jest kluczem do uzdrowienia naszych ciał i duszy. Obie metody bazują na naturalnych ruchach zgodnych z anatomiczną  budową człowieka. Przyglądając się dzieciom  w wieku niemowlęcym i ich najmłodszych latach przedszkolnych, widzimy, że ich rozwój fizyczny opiera się na przybieraniu pozycji, które nie tylko wzmacniają, ale też przygotowują je do radosnego cieszenia się nowymi możliwościami ciała przez cały okres dzieciństwa.  Naturalny rozwój naszych mięśni, elastyczność  i doświadczanie nowych fizycznych doznań i duchowych wzlotów zostają gwałtownie zatrzymane razem z pierwszymi latami spędzonymi w  szkole. Nauczyciele razem z rodzicami w zgodzie z przyjętymi normami społecznymi narzucają dzieciom zatrzymanie dalszej eksploracji ciał, jak choćby zabranianie siadania na podłodze i zabawy własnymi stopami. Wszystko to powoduje, że wielu z dorosłych w średnim wieku nie jest już w stanie nawet zawiązać sobie butów w skłonie ( bez wygodnego usadowienia się na krześle lub przykucnięcia).

Warsztat jogi terapeutycznej uświadomi Wam wasze możliwości oraz nakreśli kierunek pracy z waszym ciałem dzięki przyjrzeniu się obszarom, które w szczególności zostały poszkodowane przez styl życia naszych czasów. Aby  móc dotrzeć i zdiagnozować potrzeby własnego ciała należy wejść w aktywny proces jego poznania. Jeżeli macie uczucie, że potrzebujecie tej wiedzy, zapraszam na warsztaty studia  JOGA BALANS.

Praktyka i warsztaty będą wyjątkowym momentem, gdzie intensywny wysiłek i poznanie swojego ciała stanie się zabawą, a zdobyta wiedza ułatwi Wam prawidłowe ustawienie ciała i właściwe nastawienie ducha. Stosując się do kilku zaleceń codzienne funkcjonowanie okaże się przyjemniejsze, szczególnie, gdy wielu z nas żyje z bólem kręgosłupa, stawów, barków, nadgarstków. Joga terapeutyczna nie prowadzi nas do wykonania skomplikowanych dla naszych ciał asa, a jedynie do przygotowania ciała do przyjmowania naturalnych pozycji człowieka, bez uczucia bólu i dyskomfortu.

 

Plan warsztatów:

  1. Przedstawienie się i powitalny napój wiosenny ☺
  2. Warsztat rozpoczniemy od rozgrzewającej Vinyasy 25 min + 20 min sekwencji dziecka.
  3. Część warsztatowa: omówienie najważniejszych ( kluczowych dla terapii jogą ) asan z Pierwszej Serii. Nauka i praktyka korekt i modyfikacji, w celu wykonywania  bezpiecznych asan dopasowanych do możliwości praktykującego. / 60 min ( Yoga Chikitsa)
  4. Przerwa towarzyska  (napoje i mała przekąska) /15 min
  5. Krótki wykład o systemie uzdrawiającym Ashtanga Yoga System plus dyskusja/ 20 min
  6. Pierwsza seria prowadzona w tradycyjnym stylu 75 min
  7. Techniki oddechowe. ( 3 wybrane techniki- Pranayamy,  przygotowanie i praktyka) /oraz medytacja 15 min .

 

Ashtanga Yoga to praktyka asan, ustawień ciała ( pozycji), których kolejność następuje po sobie w przemyślany i tak ułożony sposób, by każda asana była przygotowaniem do kolejnej.  Tak wykonywana praktyka prowadzi regularnie praktykującego do odkrycia  potencjału jego istoty, na poziomie świadomościowym, fizycznym, psychologicznym i duchowym. Poprzez praktykę właściwego oddychania ( Ujjayi Pranayama), pozycji (asan), bandhas ( wewnętrznych zaworów)  oraz punktów oparcia dla wzroku

( drishtis) zdobywamy kontrolę nad wszystkimi naszymi zmysłami oraz głęboką świadomość naszego Ja. Podtrzymując praktykę z zaangażowaniem i poświęceniem zdobywamy spokój i stabilność ciała i umysłu.  Pierwsza seria Ashtanga Jogi skupia się na właściwym ułożeniu ciała i jego detoksykacji. Każda asana jest skomponowana w taki sposób, by mogła się z niej w bezpieczny sposób rozwinąć kolejna, a porządek w którym się pojawia nie jest przypadkowy i należy go przestrzegać.


Warsztaty wyłącznie na ZAPISY!                                                                                              

Cena 180  zł

 

Rezerwacji można dokonać zapisując się na listę mailem info@jogabalans.pl lub olga@jogabalans.pl oraz wpłacając zaliczkę w wysokości 100 zł w celu zarezerwowania miejsca.

Konto: ING Śląski 64 1050 1025 1000 0090 9611 6125Właściciel: Joga Balans
W temacie: Imię, Nazwisko, warsztaty joga terapeutyczna

Wyślij potwierdzenie mailem. Zaliczka podlega zwrotowi jedynie, jeżeli ostatnie wolne miejsce zostanie uprzednio zarezerwowane przez inną osobę. 

Reszta kwoty płatna gotówką na miejscu przed zajęciami.

Uwaga! Oferujemy tylko 12 miejsc.