Czym joga nie jest

Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać do dobroczynnego wpływu jogi.

Jogę praktykują miliony ludzi na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych blisko polowa badanych osób zadeklarowała, ze uprawia lub zamierza uprawiać jogę. Tak wielka popularność jogi związana jest z jej udowodnionymi korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Mimo to niektórzy wciąż jeszcze, zupełnie niepotrzebnie, utożsamiają jogę z kierunkami religijno-mistycznymi. Oczywiście, joga ma korzenie w Indiach.Jednak współcześnie joga jest praktykowana w celu polepszenia zdrowia, fizycznego i duchowego. Joga jest sposobem na pozbycie się stresu i napięć, a także zapobieganie i leczenie wielu rodzajów chorób i schorzeń. Czerpiemy z niej to, co użyteczne i to, co nam konkretnie może się przydać. Głównym celem praktyki wspolczesniej jogi jest umożliwienie człowiekowi poznania samego siebie.  Umożliwiają to właśnie ćwiczenia które mają zapobiec niekończącej się gonitwy myśli i sprzyjają koncentracji. Joga ashtanga (lub „asztanga”) wymaga sporego wysiłku fizycznego, kontroli oddechu i koncentracji. Aby się głęboko rozluźnić najpierw musimy wykonać pracę. Odciągnąć nasz umysł do ciągłego rozmyślania, skupić się na oddechu i wykonywanych pozycjach, zmęczyć ciało dzięki czemu w rezultacie możemy spodziewać się  uczucia spokoju, regeneracji, „zdjęcia ciężaru”, lżejszego oddechu, lekkości i uśmiechu.

Joga często kojarzy się tez z trudnymi do wykonania pozycjami. Ważne jest podkreslić, że joga nie jest żadnym sportem, jeśli za podstawe sportu uważamy sportową rywalizację. W jodze nie ma żadnych zawodów, wyscigów, czy klasyfikacji stopnia zaawansowania. Oczywiście, że nauczycielem jogi może być tylko ktoś, kto opanował już jogę na tyle dobrze, że może pomóc innym na ścieżce jogi. Ale gdy uczyłam się u najlepszych nauczycieli jogi na świecie, oni powtarzali, że w jodze nie jest najważniejsza sprawność fizyczna i umiejętność skomplikowanych pozycji.

Joga nie jest religią. Joga nie jest sportem. Joga nie jest łatwą metodą na relaks i szybkie  odchudzanie. Joga jest drogą poznania i opanowania swojego ciała i ducha, wymagająca wysiłku, cierpliwości, pokory i pracy. Nauczyciel może pomóc w wejściu na niekończąca się ścieżke jogi, ale każdy sam musi tę scieżkę przemierzać. Do tej wielkiej przygody wszystkich bardzo serdecznie zapraszam.

Joga Balans
ul. Sandomierska 17
02-567 Warszawa