Złote zasady jogina

Ścieżka jogi jest ścieżką i nie ważne gdzie się na niej znajdujesz, ważne że po niej idziesz, ona nie ma konkretnego celu, sama obecność na drodze jest błogosławieństwem.

Ścieżka jogi jest piękna, znajdziesz na niej wszystko czego potrzebuje człowiek. Joga zaopiekuje się tobą, w pierwszej kolejności zajmie się zdrowiem. Rozszerzając swój wpływ na inne aspekty twojego życia, joga da ci spokój, przyjaźnie, zainspiruje podróże, czasem w zaskakujący sposób wynagrodzi wysiłek, który włożysz w swoją praktykę. Im mniej oczekujesz, im mniej się spodziewasz, tym dostaniesz więcej. Jest tylko kilka reguł, które dobrze jest znać. One są jak znaki drogowe na drodze, których znajomość ułatwi podróżnym poruszanie się do przodu bez kolizji, urazów, załamań czy rozczarowań. Najważniejsza jest determinacja, a bez znajomości tych znaków, możesz zbłądzić albo po prostu zawrócić, by z niewiedzy i braku wsparcia schować się i nie wytknąć już więcej nosa ze swojej wewnętrznej norki.

A oto jak przygotować się do wspaniałej bezpiecznej podróży:

  1. Kiedy twoje ciało zaczyna się poruszać wyobraź sobie, że znalazłeś się w wodzie, płyniesz rytmicznie ruszasz nogami, gładko prześlizgujesz się prze drobne fale, które niekiedy każą Ci dostosować się do ich rytmu, regularnie oddychasz i rozkładasz siły tak by dotrzeć do brzegu, który widzisz. 
  2. Oddychaj bez wysiłku. Pozwól swojemu oddechowi być twoim przewodnikiem. Nie forsuj bardziej niż oddech Ci na to pozwala. Gdy czujesz zadyszkę, sapiesz czy stękasz z wysiłku to znak, że musisz odpuścić, poprzeczka jaką twoje ego nałożyło na Ciebie jest zbyt wysoka. To nie zawody. Oddech jest najważniejszy i nie oszukasz siebie, musi być stały i płynny, nie może być zatrzymany czy łapany z trudem.
  3. Nie unikaj łagodnego bólu, ale nie koncentruj się na nim, ani też nie przysparzaj go sobie zbyt wiele.  Ból pojawia się, by ci powiedzieć, że ta wycieczka jest zbyt intensywna, że idziesz za daleko lub za wysoko. Dojdź do granicy- do brzegu góry z którego spojrzysz na siebie i poczujesz się lekko i szczęśliwie. To jest miejsce w którym poczujesz się dobrze, perfekcyjnie zmotywowany, wyzwanie jakie podjęło twoje ego jest na bezpiecznym poziomie. Osiągasz tyle na ile pozwalają Ci twoje dzisiejsze możliwości. Jesteś bezpieczny, doszedłeś do miejsca w którym widzisz widoki z góry, możesz podziwiać swoją praktykę, być dumnym z tego jak się rozwijasz.
  4. Niech twoja sprawność nigdy nie wpłynie na to, że spojrzysz na innych z tej góry, na ktora wspieles sie dzieki latom wysilku. Jeśli poczujesz się lepszy od innych, a zwlaszcza jesli dasz to innym odczuc, to psychicznie spadniesz  w dół.  Praktyka nie może nikogo zranić. Zasada „bez bólu” dotyczy aspektu zarowno fizycznego jak i psychicznego.
  5. Nie porównuj się, nie konkuruj z innymi. Nie chodzi o idealną pozycję, chodzi o twoją postawę wobec twojej praktyki. Szanuj siebie swoje ograniczenia i innych również. Skoncentruj się na sobie swojej wewnętrznej motywacji i dyscyplinie i pamiętaj, że w jodze sama droga jest celem.
  6. Stwórz w sobie nową przestrzeń i nie zapominaj, że joga to droga do poznania samego siebie.

Joga Balans
ul. Sandomierska 17
02-567 Warszawa